Dieta paleo, czyli powrót do korzeni

Założeniem diety paleo jest żywienie oparte na tym, co naturalne i dostępne, czyli tak jak za czasów naszych praprzodków miliony lat temu. Nazwa paleo wywodzi się od nazwy epoki – paleolitu, stąd powrót do korzeni. Dieta wówczas oparta była jedynie na zbieractwie i łowiectwie, a dziś możemy dostać w sklepie praktycznie wszystko. Ale czy to zapewnia nam dobrobyt w najlepszym tego słowa znaczeniu? Czy raczej powoduje, że częściej idziemy na łatwiznę kupując gotowe, przetworzone jedzenie, by nie tracić czasu w kuchni i szybko dostarczyć naszemu organizmowi kalorie na kolejnych kilka godzin.

Dieta paleo – sposób na życie

Dieta paleo to holistyczne, czyli całościowe podejście do życia. To styl funkcjonowania, który pozwala na wdrożenie
w życie codzienne dobrych nawyków żywieniowych. One z kolei w korzystny sposób wpływają na stan ludzkiego zdrowia lub nawet jego znaczącą poprawę.

Ale czy tylko o jedzenie chodzi? Otóż nie. Paleodieta skupia się też na kilku innych istotnych elementach. Nie zapomina o złożoności człowieka. Nie jest więc istotne jedynie co jemy, ale również w jakich warunkach. Ile pracujemy, a ile czasu dajemy naszemu organizmowi na wypoczynek i regenerację. Czy jesteśmy aktywni fizycznie czy raczej nie. Jakie stosujemy kosmetyki do pielęgnacji ciała (ile zawierają w sobie chemii) oraz czy przyjmujemy na stałe jakieś leki.
Każdy z tych aspektów będzie wpływać na zdrowie, samopoczucie oraz wygląd człowieka, dlatego tak ważne jest docenianie ich znaczenia.

Zasady diety paleo

1. Wybieraj to, co nieprzetworzone i ekologiczne
Zwracaj uwagę z jakiego źródła pochodzi np. mięso, które kupujesz. To sklepowe bardzo często naszprycowane jest wszelkiego rodzaju konserwantami i sztucznymi barwnikami.
Spożywaj sezonowe warzywa i owoce lub sam je hoduj. W czasie zimy pomidory, ogórki, papryka czy rzodkiewka nie mają żadnych wartości, wręcz przeciwnie – zawierają w sobie masę chemii.

2. Dopasuj sposób odżywiania do siebie
Twój organizm podpowiada Ci czego potrzebuje w zależności od stanu zdrowia i trybu życia. Słuchaj go i nie wprowadzaj w swoim życiu rygoru, tylko zdrowe podejście. Staraj się unikać tego, co naprawdę mocno przetworzone i chemiczne oraz tego, co Ci szkodzi (Twój organizm z pewnością da Ci o tym znać), a powoli osiągniesz swój upragniony sukces.

3. Wyklucz z diety zboża
Ich konsumpcja jeszcze bardziej uzależnia organizm od węglowodanów, co niesie za sobą ryzyko chorób autoimmunologicznych np. cukrzycy. Ponadto spożywanie zbóż coraz częściej powoduje nietolerancje pokarmowe.

4. Nie licz kalorii
Paleo stawia na jakość spożywanego pokarmu, nie ilość. Nasi przodkowie nie potrafili obliczać kaloryczności i jedli tyle, by zaspokoić swój głód.

5. Jedz kiszonki, pij kefiry wodne
Zawierają one żywe kultury bakterii cenne dla naszych jelit. A ich prawidłowa praca wpływa na pozytywne funkcjonowanie naszego układu pokarmowego.

6. Unikaj używek
Spożywanie zbyt dużej ilości alkoholu oraz palenie tytoniu znacząco wpływa na pogorszenie funkcjonowania większości układów narządów organizmu człowieka.

Co jeść, a czego unikać w diecie paleo?

Dieta paleo to mix produktów naturalnych takich jak:

• warzywa i owoce – sezonowe, organiczne i ekologiczne, nie te paczkowane w folii
• jaja – najlepiej wiejskie lub ekologiczne
• mięso – z hodowli lub ekologiczne
• ryby – z czystych zbiorników morskich, najlepiej poławiane a nie hodowlane
• orzechy – najlepiej kupować całe, niełuskane
• grzyby – leśne lub ekologiczne

Jest też lista produktów, które paleo zaleca ograniczać i stopniowo eliminować ze swojej codziennej diety.
Należą do nich:

• zboża, również pełnoziarniste
• kasze
• mleko i produkty mleczne
• warzywa strączkowe
• przetworzone produkty mięsne i rybne pochodzące z hodowli masowych
• substancje słodzące

Efekty diety paleo

Każdemu dieta paleo przyniesie inne korzyści zależnie od stanu zdrowia, wieku i wielu innych czynników. Na liście poniżej znajdują się te, które występują najczęściej:

• Spadek wagi i zniknięcie uczucia opuchnięcia przez wykluczenie produktów zawierających zbyt duże ilości sodu (prawie wszystkie produkty przetworzone, sklepowe) spowoduje uwolnienie nadmiaru wody, która kumulowała się
w organiźmie, by zachować gospodarkę wodno- elektrolitową w równowadze.

• Dawka energii utrzymująca się przez cały dzień, którą daje nam wysoko energetyczne pożywienie.

• Regeneracja zmian skórnych, dzięki bogatej, urozmaiconej diecie, która eliminuje cukier i nadmierne ilości nabiału oraz wzmocnienie paznokci i włosów, za sprawą masy witamin i minerałów dostarczanych z pożywieniem.

• Brak napadów głodu i nieprzyjemnego ssania w żołądku dzięki eliminacji nadwyżki produktów typu “puste kalorie”, które mają niską gęstość odżywczą.

• Obniżenie nadciśnienia tętniczego dzięki ograniczeniu podaży węglowodanów.

Dzień z paleo – przykładowy jadłospis

Inaczej będzie wyglądać dieta dla sportowca, dziecka czy pracownika biurowego, dlatego konieczne jest spersonalizowanie jadłospisu, czyli dopasowanie go konkretnie do danej osoby uwzględniając m.in.:
• płeć oraz wiek
• tryb życia- specyfikę pracy oraz odpoczynku
• stopień aktywności fizycznej
• występowanie chorób autoimmunologicznych lub metabolicznych

Przykładowy dzień z dietą paleo
Zaplanuj z ilu posiłków będzie składać się Twoja dzienna dieta, 4 lub 5 będzie idealnie.

1. Śniadanie: sałatka z tuńczyka z pomidorkami koktajlowymi, cebulką i szczypiorkiem + jajko na miękko lub na twardo
+ napar kawowy
2. Drugie śniadanie : sok z owoców ( np. jabłko, banan, malina, cytryna) + garść migdałów lub nerkowców
3. Obiad: szarpana wieprzowina w sosie bazyliowo – pomidorowym z pieczonymi chipsami z batatów i marchewki
+ szklanka wody mineralnej z cytryną i miętą
4. Podwieczorek: mus z mlekiem kokosowym, mango i nasionami chia
5. Kolacja: zupa krem z brokułów i płatkami migdałów + napar herbaty ziołowej

Najważniejsza kwestia- słuchanie własnego organizmu i jego potrzeb. Paleo to nie rygorystyczna dieta, która każe trzymać się ściśle określonych zasad i nie wykraczać poza sztampowy schemat. To bardziej wzór, dzięki któremu możemy znaleźć swoją drogę postępowania. Dostosujmy paleo do siebie i żyjmy pełnią zdrowia.