Czy kiedykolwiek myśleliście nad tym jak taniec może wpływać na człowieka, a co za tym idzie szerzej – czy może mieć wpływ na jego rozwój? Otóż istnieje silne powiązanie pomiędzy tańcem, który towarzyszy ludzkości od dawien dawna, a rozwojem poszczególnych społeczeństw.

Taniec jest częścią kultury

Taniec jest formą przekazania treści przeżyć oraz emocji. Przez stulecia był częścią różnych kultur – od człowieka pierwotnego do współczesnego. W kulturach plemiennych taniec był nierozerwalnie związany z rytuałami. Miał wzbudzać odwagę i umacniać, był bezpieczną przestrzenią i formą zwiastowania tego, co ma nadejść – choćby tak zwany “taniec deszczu”. Taniec od zawsze wyrazem kultu wobec kogoś lub czegoś.

Taniec bez dwóch zdań jest wytworem społeczeństwa i tym samym kulturową formą wynikającą z twórczych procesów ludzkości. Jako forma sztuki niesie ze sobą zawsze przesłanie, a celebracja życia poprzez ruch pokazuje jak ogromna jest moc tańca, który przynosi radość i wyzwala emocje.

Taniec ludowy

To inaczej taniec etniczny rozwijany przez społeczeństwo, który ma odzwierciedlać życie mieszkańców określonego regionu. Taniec ludowy jest elementem kultury kraju i dziedzictwem kulturowym. Oryginalne stroje, regionalne instrumenty i muzyka, to elementy, dzięki którym każdy taniec ludowy jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

W Polsce możemy pochwalić się następującymi tańcami ludowymi:
Krakowiak
Polonez
Oberek
Mazur
Kujawiak

14 funkcji tańca

Antropolodzy nieustannie zajmowali się wyjaśnianiem powiązań pomiędzy formami ruchu a kulturą i tak Gertrude Kurath- amerykańska tancerka, badaczka, specjalistka w dziedzinie etnologii tańca wyróżniła czternaście zjawisk, w których taniec spełnia określoną funkcję:
inicjacja,
zaloty,
przyjaźń,
wesele,
praca,
okresy wegetacji,
tańce astronomiczne,
polowanie,
imitacja zwierząt,
pantomima wojenna,
uzdrawianie,
śmierć,
tańce ziemi,
błazenada,
Kurath miała bardzo holistyczne podejście (uwzględniała bardzo wiele różnorakich aspektów życia) i według niej kulturowa analiza tańca jest nieodłącznym elementem antropologii tańca.

6 kategorii tańca

Anthony Shay – amerykański tancerz i choreograf specjalizujący się w tańcach Europy Wschodniej, Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Azji Środkowej, ekspert w dziedzinie historii tańca wyróżnił sześć kategorii funkcjonowania tańca w społeczeństwach:

Taniec jako odzwierciedlenie i uprawomocnienie organizacji społecznej;
Taniec jako nośnik świeckiej oraz religijnej ekspresji rytualnej;
Taniec jako społeczna rozrywka lub czynność rekreacyjna;
Taniec jako pozbycie się psychologicznych napięć;
Taniec jako odzwierciedlenie wartości estetycznych;
Taniec jako czynność ekonomiczna;

W obecnych czasach taniec jest tak samo istotny jak setki lat temu. Rozwój społeczeństw na tak wielu płaszczyznach jest w dużej mierze zasługą tańca. Ponadto nadal jest on najlepszym sposobem świętowania pewnych wydarzeń czy uwalniania emocji. Wciąż pomaga wyrażać swoje “ja”, nadal inspiruje, jednoczy i pozwala się spełniać.