Zastanawiacie się jaką formę aktywności wybrać dla swojej pociechy? Czy raczej wydaje się Wam, że jest jeszcze zbyt małe, aby zapisać je na zajęcia ruchowe? Otóż taniec jest taką formą ruchu, w której dzieci odnajdują się rewelacyjnie. Tak naprawdę im szybciej malec rozpocznie swoją taneczną przygodę, tym lepszy wpływ wywrze to na jego harmonijny rozwój na wielu płaszczyznach.

Większość z Was może być zdziwiona, że poczucie rytmu pojawia się u bobasów jeszcze długo przed rozpoczęciem nauki chodzenia i zjawisko to można określić jako pierwotny sposób wyrażania emocji. To niezwykle istotna sprawa, szczególnie w okresie, kiedy maleństwo nie potrafi mówić.

Taniec bawi, uczy, rozwija

W życiu dzieci dominuje zabawa. Ona daje najmłodszym największą frajdę. Muzyką również potrafią się bawić – wywołuje radość i spontaniczną reakcję jaką jest beztroskie taneczne pląsanie, którym dziecko wyraża samo siebie. Taniec jest również świetną formą rozładowania u dzieciaków niezliczonych pokładów energii.

Oprócz aktywności fizycznej taniec jest również bardzo pozytywnym działaniem w kontekście społecznym. Lekcje tańca mogą pomóc dzieciom kształtować ich umiejętności społeczne, czyli umożliwić im lepszą komunikację, nauczyć pracy zespołowej, rozwinąć poczucie zaufania i współpracy. Wystąpienia publiczne pomogą malcowi przełamywać barierę stresu, ale tu bardzo ważna jest rola opiekunów – powinniśmy wyrażać podziw za ich ogromne zaangażowanie, odwagę i postępy.

Kolejny aspekt to rozwój psychomotoryczny, który przebiega równolegle i dwutorowo, ponieważ łączy rozwój ruchowy z rozwojem psychicznym. Emocjonalność i koncentracja, czyli procesy umysłowe, wpływają na sposób w jaki dziecko porusza się, reaguje i odbiera wrażenia. Ten związek nazywany jest właśnie psychomotoryką. Taniec angażuje do pracy układ nerwowy dziecka i nastawiony jest zarówno na rozwój percepcji, czyli postrzegania jak i ruchu.

To z czym maluchy mają spory problem, gdy rozpoczynają okres wczesnoszkolny, to koncentracja. Taniec uczy zarówno koncentracji, jak i świetnie ćwiczy pamięć. Nowe kroki czy figury taneczne sprawiają, że dziecko skupia się na ruchu, by jak najlepiej odwzorować prezentowane przez prowadzącego czynności.

Jeżeli widzicie, że Wasza pociecha ma spory problem z koordynacją, jest to jak najbardziej naturalne zjawisko. Mimo, iż dzieci są gibkie i potrafią wykonać czynności, o których nam – dorosłym nawet się nie śniło, ich ruchy są nieskoordynowane. Trening czyni mistrza, więc stymulowanie układu nerwowego do pracy poprzez taniec również przynosi rezultaty i koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz nerwowo-mięśniowa zaczyna się poprawiać.

Taniec jako forma terapii

Poprzez taniec dzieci z niepełnosprawnością czy zaburzeniami umysłowymi mogą wyrażać bez słów to, co czują – uzewnętrzniać swój stan emocjonalny. Jest dla nich sposobem na przywrócenie wewnętrznego spokoju – harmonii umysłu i ciała. Taniec jako forma psychoterapii daje wsparcie w aspekcie intelektualnym, emocjonalnym oraz ruchowym. Praca z terapeutą polega na wyzwoleniu ruchu ekspresyjnego, który wspomaga procesy poznawcze. Taniec pomaga chorym dzieciom akceptować otoczenie oraz ułatwia integrację społeczną.

Wprowadźcie swojego malca w świat muzyki i tańca, by mógł doświadczać więcej! Sami przekonacie się czy to działa. 🙂

foto z kampanii dla marki Always 🙂