Tango argentyńskie jest jak narkotyk – zarówno muzyka, jak i taniec wciąga i uzależnia. Opanowuje umysł, ciało i duszę, porywa bez zapomnienia. Człowiek oddaje się muzyce, tańcem wyraża to, czego nie są w stanie określić żadne słowa.

Namiętna relacja

To, co czyni tango wyjątkowym, to relacja jaką tworzą partnerzy w tańcu. Ona – uwodzicielska i ponętna, ale równocześnie subtelna kobieca i zmysłowa, pozwala prowadzić partnerowi i bezpiecznie czuje się w jego objęciach. On – stanowczy, zdecydowany, ale delikatny i równie subtelny. Razem tworzą niesamowitą atmosferę pełną zmysłowości i wdzięku. Emocje górują ponad wszystkim, a bliskość tancerzy onieśmiela. Niespełnione burzliwe uczucie, namiętność i pożądanie to wszystko co pojawia się w tańcu. Tango jest niezwykle sensualne, co czyni je jeszcze bardziej magicznym.

Przystanek Buenos Aires

Argentyńskie tango to jeden z symboli Buenos Aires – stolicy Argentyny. To tu odbywają się największe festiwale tanga, które ściągają masy turystów. Buenos Aires jest tak samo, a może nawet i bardziej aktywne po zmierzchu niż za dnia. Klimatyczne, stylowe knajpki oraz kluby taneczne zachęcają turystów oryginalnymi zapachami oraz muzyką na żywo. Miejscowi nie potrzebują specjalnego zaproszenia. Tańczą wszędzie, gdzie gra muzyka. Najbardziej roztańczone dzielnice Buenos Aires, mimo iż nie najbogatsze, przyciągają swoim klimatem przyjezdnych. Argentyna, jej stolica i tango są magiczne i piękne, ale trzeba mieć się tu na baczności i nie zadzierać nosa. Miejscowi czują się bardzo pewnie, ponieważ są u siebie. Czasem lepiej mieć o jedno zdjęcie mniej w albumie, ale uszanować prywatność Argentyńczyków i oszczędzić sobie niepotrzebnego kłopotu.

Roztańczony sierpień

Sierpień jest miesiącem, w którym masa tancerzy i miłośników muzyki tango przyjeżdża do Buenos Aires. Dlaczego? Ponieważ odbywa się wtedy wiele koncertów (często darmowych), spektakli, lekcji tańca czy milong. To dosłownie największy festiwal tanga na świecie w rodzinnym domu tanga – boskim Buenos. W tym samym czasie odbywają się również najważniejsze międzynarodowe mistrzostwa tanga – Mundial de Tango, gdzie rywalizują setki tancerzy z całego świata. Jeżeli fascynuje Cię muzyka i taniec tango, koniecznie powinieneś dopisać Buenos Aires do listy miejsc, które odwiedzisz.

Cabeceo – zaproszenie do tańca

W tangu, tak jak w każdym tańcu, obowiązuje pewna etykieta. Nosi ona dla tego zmysłowego tańca nazwę Cabeceo. Jest to tradycyjny sposób zaproszenia drugiej osoby do tańca. Proste, aczkolwiek grzeczne skinienie głowy to rodzaj propozycji i przyjęcia oferty wspólnego tańca. Pozwala na wyłonienie partnerki wzrokiem nawet z dużej odległości. Cabeceo, w odróżnieniu od standardowego zaproszenia do tańca poprzez podejście do partnerki, pomoże również uniknąć zakłopotania w sytuacji, gdy partnerka nie ma nastroju do tańca i odmawia…;)

Instynktowne tango

Może Was to zdziwi, drodzy Czytelnicy, ale w tangu argentyńskim rządzi improwizacja. Partnerzy rozumieją się bez słów, wystarcza im subtelne acz pewne prowadzenie, niekiedy wymiana spojrzeń, mowa ciała, by wiedzieli jaki będzie kolejny krok. Mimo, iż brak tu mowy werbalnej, tango jest dialogiem. Przeplatające się momenty spokoju, podczas których tancerze płyną po parkiecie w rytm zmysłowej muzyki oraz mocniejsze akcenty, w których następuje zwrot akcji, podkręcenie tempa i zwyżka emocji między partnerami to całe tango. Naturalność ruchów powoduje, że taniec wygląda jak wyuczona choreografia, w której każdy krok jest zaplanowany.

Tango inspiruje

Termin tango określa zarówno rodzaj muzyki, jak i tańca. Jak już wcześniej niejednokrotnie wspomniałam, tango jest zmysłowe, sensualne i czarujące. Słuchając tanga odpływamy, odczuwamy rosnące wewnątrz emocje, pewną charakterystyczną dynamikę, a może nawet lekki niepokój, podniecenie. Jak pokazuje historia, tango ewoluowało. Początkowo nie spotykało się z aprobatą i z racji bliskości występującej między partnerami podczas tańca traktowane było jako taniec zbyt wyzwolony i nieprzyzwoity. Z tego powodu w parach często tańczyli wyłącznie mężczyźni. Tango słychać było często w lokalnych klubach o wątpliwej reputacji, gdzie na parkiecie można było obserwować towarzyszące mężczyznom kurtyzany. Z czasem tango trafiło na salony paryskie i zdobywając akceptację klas wyższych stało się jednym z najbardziej popularnych tańców na świecie.

Dziś nadal tango należy do czołówki jeśli chodzi o szkoły tańca, choć nie tylko. Wielki ekran również pokochał tango i jest ono motywem przewodnim wielu filmów światowej sławy.
Wśród nich możemy znaleźć między innymi takie tytuły jak:
• „Ostatnie tango”
• „Zapach kobiety”
• „La La Land”
• „Argentyńskie tango”
• „Wytańczyć marzenia”

Każda z tych ekranizacji jest godna polecenia i wprowadza bez dwóch zdań w klimat tanga. A Wy macie jakieś doświadczenia z tangiem?