Często spotykam się z ludźmi. Są to reprezentanci wielu środowisk: biznesowego, artystycznego, sportowego. Wielu z nich to entuzjaści zdrowego stylu życia, wielbiciele egzotycznych podróży, pasjonaci rozwoju osobistego. Zastanawia mnie, że mimo niezliczonej ilości osiągnięć, ewidentnego profesjonalizmu w wykonywanej pracy oraz poczucia ogólnego zadowolenia ze swojego życia zdecydowanej większości towarzyszy zaniżona pewność siebie. Co można z tym zrobić?

Marcus Buckingham, współautor bestsellera „Po pierwsze, złam wszelkie zasady” oraz Donald Clifton, Dyrektor Centrum Badań Międzynarodowych i Szkolenia w Instytucie Gallupa, w swojej wspólnej książce pt. „Teraz odkryj swoje silne strony” przekonują, że każdy może odkryć swoje talenty, pracować nad nimi, aby przekształcić je w mocne strony i w konsekwencji cieszyć się nadzwyczajnymi sukcesami oraz zadowoleniem z samego siebie.

Co proponują?

Panowie opracowali podejście, które uważam za rewolucyjne szczególnie w kwestii naszej polskiej mentalności. Sednem jest dostępny w Internecie program StrenghtsFinder. Produkt powstał dzięki ponad dwudziestoletniej wytężonej pracy i ogromnych inwestycji badawczych. To wszystko, by odkryć najbardziej rozpowszechnione w populacji mocne strony ludzi. Program zawiera 34 zasadnicze „cechy” z tysiącami możliwych kombinacji i wskazuje, w jaki sposób mogą one zostać zinterpretowane i wykorzystane dla osiągnięcia sukcesów w życiu osobistym i pracy zawodowej.

Jak to działa?

Każda książka „Teraz odkryj swoje silne strony” posiada unikalny numer identyfikacyjny, który umożliwia dostęp do profilu StrenghtsFinder w Internecie. Kwestionariusz zamieszczony na stronie www analizuje intuicyjne odpowiedzi, a następnie identyfikuje pięć najmocniejszych cech charakteryzujących użytkownika.

Myślę, że już sama wiedza, które z 34 motywów takich jak Aktywator, Rozwaga, Empatia, Ukierunkowanie, Czar dominują w Twoim przypadku będzie niezwykłym przełomem. Możesz zacząć zupełnie inaczej postrzegać cechy, które do tej pory wydawały Ci się wadami bądź ograniczeniami.

Treści zawarte w książce wskażą, jak wykorzystać talenty, aby cieszyć się osiągnięciami na trzech płaszczyznach: rozwoju osobistego, efektywnego zarządzania ludźmi, jeśli jesteś menedżerem oraz osiągania sukcesów w organizacji, dla której pracujesz. Przystępnie przedstawione, a jednocześnie głębokie przemyślenia autorów, jak korzystać i budować na talentach, a w konsekwencji uczynić z nich silne strony będą wskazówką do rozszerzania samoświadomości.

Osobiście byłam pod wielkim wrażeniem książki „Teraz odkryj swoje silne strony”. Chciałabym, aby stała się lekturą obowiązkową dla rodziców i nauczycieli, ponieważ zachęca do zmiany myślenia na temat osiągnięć dzieci w szkole – to nie na „jedynkach z matmy” powinniśmy się koncentrować, ale dostrzegać, gdzie leży potencjał młodego człowieka i ten właśnie obszar wspierać i celowo rozwijać. Wiadomo, że nie chodzi też o to, aby bagatelizować naukowe porażki, ale w sposób świadomy opanować, na podstawowym poziomie zagadnienia (bo w życiu właśnie tyle wystarczy), które zdecydowanie nie są „talentami”. W to miejsce proponuję poszukać profilu, który wyłania się z osiągnięć i kreować ścieżkę, na której A) mamy naturalną łatwość B) czujemy się szczęśliwi i spełnieni. Być może naprzeciw popularnym trendom. ☺

Ku rozwadze!

Od czego zacząć? Zamiast następnym razem odpowiesz „nie ma za co” na podziękowanie ze strony innej osoby, powiedz: „to była dla mnie przyjemność” lub cokolwiek innego, co będzie w zgodzie z Twoim wewnętrznym głosem. Jestem ciekawa co nowego wtedy poczujesz…