W światku tanecznym coraz więcej mówi się o współzawodnictwie Pro-Am. To jedna z podkategorii w sportowym tańcu towarzyskim. Nazwa wydaje się dziwna, ale jest zrozumiała i łatwa do zapamiętania, gdy znamy jej rozszerzenie. Jeżeli nie jesteście jeszcze wtajemniczeni, już wyjaśniam co to takiego.

Pro-Am określony został jako system nauki tańca towarzyskiego, przy czym skrót “Pro” oznacza profesjonalistę, natomiast “Am” – amatora. Tak więc taneczny duet składa się z nauczyciela, którym jest profesjonalny tancerz/tancerka oraz ucznia, czyli osoby, która nie zajmuje się tańcem zawodowo. W uproszczeniu można powiedzieć, że to właśnie taki format jak “Taniec z gwiazdami”.

Kochasz tańczyć – rób to

Z pewnością jest Was cała masa – ludzi, którzy kochają tańczyć i być może gdzieś, kiedyś mieli w mniejszym lub większym stopniu do czynienia z nauką tańca, ale uważają, że to już stare dzieje i skończony temat. Znajdą się i tacy, którzy znakomicie bawią się na weselach i potańcówkach i na tym kończy się ich taneczne szaleństwo. Brakuje Wam odwagi, żeby zrobić pierwszy krok? Nie wstydźcie się!

Pro-Am to świetne rozwiązanie, które pozwoli Wam rozwinąć skrzydła i nabyć nowe umiejętności taneczne. Wszyscy wiemy jak pozytywnie muzyka i taniec dobroczynnie wpływają na samopoczucie. Taniec jest formą ruchu, która pomaga przełamywać bariery i pokonywać swoje słabości. Wyzwala w człowieku emocje i pozwala cieszyć się chwilą.

Nigdy nie jest za późno

Jeżeli Twoją barierą jest wiek, zapomnij o problemie. Pro-Am uwzględnia różne kategorie wiekowe i nie narzuca żadnych ograniczeń wiekowych. System ten jest stworzony po prostu dla wszystkich – bez wyjątku – miłośników tańca. Co więcej Twój nauczyciel “Pro” może być dużo starszy lub młodszy od Ciebie. Jedyny warunek jest taki, że musi posiadać minimum klasę sportową B. W takim zestawieniu możecie bez przeszkód trenować i stawać się coraz lepszym duetem.

Pro jak profesjonalizm

Nie bez powodu Pro-Am ma łączyć tancerzy profesjonalnych z amatoami. Ideą tej kategorii jest przekazywanie uczniowi krok po kroku wskazówek, aby piął się w górę i stawał coraz lepszym tancerzem/tancerką. Profesjonalne podejście do tematu przynosi owoce w postaci możliwości uczestnictwa w zawodach. Dzięki temu amatorscy tancerze czy tancerki mogą poczuć, że ich ciężka praca przekłada się na coraz wyższy poziom taneczny. Profesjonalny turniej tańca towarzyskiego to bardzo ważny moment dla każdego tancerza. Piękne kreacje, doping i owacje widowni, jury, muzyka na żywo, błysk fleszy, nagrody i wyróżnienia – czujecie ten klimat?

Turnieje Pro-Am

Jak już wspomniałam, tancerze Pro-Am mają szansę uczestniczyć w turniejach, gdzie rywalizacja de facto odbywa się pomiędzy amatorami. To ich umiejętności i styl ocenia jury.
Zawody odbywają się na szczeblu wewnątrzklubowym, międzyklubowym, ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym.

Podczas turnieju rywalizacja odbywa się w dwóch stylach tanecznych:

Styl standardowy, w którego skład wchodzą:
walc angielski
tango
walc wiedeński
foxtrot
quickstep

Styl latynoamerykański, w którego skład wchodzą:
cha-cha
samba
rumba
pasodoble
jive

Każda para tańczy zarówno w stylu standardowym, jak i latynoamerykańskim:
Single Dance: każdy taniec osobno z danego stylu
Dance Challenge: dwa, trzy lub cztery tańce z danego stylu
Scholarship: kombinacja wszystkich pięciu tańców z danego stylu
SHOW Dance

IV Mistrzostwa Polski Pro-Am odbędą się w tym roku z końcem września/początkiem października, więc tuż tuż. Pary uczestniczące w turnieju będą rywalizować o mistrzowski tytuł w kategorii Single Dance oraz Scholarship.

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by nauczyć się tańczyć! A niemożliwe nie istnieje. Słuchaj głosu swojego serca i podążaj tanecznym krokiem przez życie!

PS. fotos z filmu “kochaj i tańcz”