Brazylijski karnawał to kilkudniowa fiesta, czyli czas prawdziwego szaleństwa, zabawy i niesamowitej atmosfery. Samba porywa do tańca zarówno mieszkańców, jak i masę turystów, którzy przyjeżdżają do Rio specjalnie po to, by móc poczuć na własnej skórze te pozytywne wibracje i wczuć się w ducha karnawału.

Magiczne Rio

Czy to możliwe, żeby zakochać się w miejscu, w którym momentami ubóstwo bije po oczach i przyprawia człowieka o dreszcze? Gdzie poziom przestępczości rośnie z dnia na dzień, a ludzie żyją w chaosie i zgiełku? Czy coś może być jednocześnie brzydkie i piękne? Moja odpowiedź brzmi “może”. Mimo tych “ciemnych stron” trudno nie wczuć się w szalonego ducha tego miasta.

Jeżeli ktoś z Was miał okazję odwiedzić Rio de Janeiro (na dodatek w okresie karnawału), doskonale wie, jak niezwykłe jest to miasto. Króluje wtedy samba. Pomimo widocznego ubóstwa i biedy, jest magiczne i sprawia, że chcemy tam zostać na dłużej. Coś o tym wiem, ponieważ sama miałam nieodpartą ochotę spędzić choćby jeden dzień dłużej w stolicy brazylijskiego tańca.

Podobnie jak Brazylijczycy czuję muzykę całą sobą i kocham taniec. Samba – ikona brazylijskiej tożsamości narodowej – to duma i życie mieszkańców całej Brazylii. W jej rytmie upływają dni i noce. Gołym okiem widać, że muzyka daje im radość i spełnienie. Cieszą się każdą chwilą. To jest niesamowite.

Rio de Janeiro słynie na całym świecie z karnawału, który poprzedza okres Wielkiego Postu. Szaleństwo na Sambodromie (700-metrowym chodniku zaprojektowanym i zbudowanym specjalnie na to doroczne widowisko) to parada najlepszych szkół tańca, które walczą o chwałę i najwyższe tytuły.

Karnawałowy sen Kashiry

Kasia Stocka – Polka pokochana przez brazylijską publiczność i nazywana wśród brazylijczyków Kashirą. W 2016 roku spełniła swoje marzenie i jako solistka jednej ze szkół prowadziła paradę na Sambodromie. W kolejnych latach – 2017 oraz 2018 powtórzyła swój sukces. Miłośniczka samby dumnie reprezentowała nasz kraj podczas karnawału. Dzięki ciężkiej pracy oraz wytrwałości w dążeniu do celu, osiągnęła ogromny sukces. Był to pierwszy taki przypadek w historii. Ktoś, kto nie posiada brazylijskiego obywatelstwa, prowadził swoją szkołę przez Sambodrom i zbierał do tego ogrom owacji. Wyobrażacie sobie przeżyć coś tak niezwykłego? Na samą myśl przechodzą mnie ciarki!

Szkoły tańca w rytmie samby

Karnawał w Rio to moment, w którym szkoły tańca rywalizują o zaszczyty. Przygotowania trwają pełny rok, aż do momentu rozpoczęcia kolejnego karnawału. To okres ciężkiej pracy i setek godzin spędzonych przez tancerzy na treningach. To także intensywny czas dla scenografów i kostiumologów, na których spoczywa dopracowanie najmniejszych szczegółów. Możemy sobie tylko wyobrazić ile czasu i pieniędzy pochłania szycie strojów czy konstruowanie ruchomych platform, na których szkoły samby prezentują swoje umiejętności.

Każda szkoła to odrębna “rodzina”, inne barwy herbu oraz inny temat przewodni. Dla widzów to fascynująca sceneria niczym z bajki i tłum roztańczonych artystów, dla uczestników karnawałowego konkursu – rywalizacja o tytuł najlepszej szkoły.

Lista szkół biorących udział w tanecznych zmaganiach:

• Acadêmicos da Rocinha
• Acadêmicos do Sossego
• Academicos do cubango
• Alegria da Zona Sul (szkoła, do której przynależy Kashira)
• Estácio de Sá
• Império da Tijuca
• Inocentes de Belford Roxo
• Porto da Pedra
• Renascer de Jacarepaguá
• Unidos de Bangu
• Unidos de Padre Miguel
• Unidos da Ponte
• Acadêmicos de Santa Cruz

Bezpieczny Sambodrom

Pomimo, iż Rio de Janeiro uważane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych miast na świecie, Sambodrom jest miejscem, gdzie wszyscy czują się wyjątkowo bezpiecznie. Jest to święto tańca i muzyki. Klimat imprezy sprawia, że Rio w tym czasie zmienia swoje mroczne oblicze. Ludzie zatapiają się w rytmie samby i zapominają o codziennych troskach. Liczy się tu i teraz, dlatego brazylijski karnawał jest magiczny i jedyny w swoim rodzaju.